Chimera

For this cycle, I was a finalist in the Portrait category of the 2017 Czech Press Photo competition. This year, I have finished a Chimera book that is in shortlisted in Kassel Dummy Award 2018 and Self Publish Riga and finnalist of Photo book showcase 2018 in Singapore International Photography Festival.  

LOOKING FOR A SPONSOR FOR PUBLICATION CHIMERA! / HLEDÁM SPONOSORA PRO PUBLIKACI CHIMÉRY!

EN The Chimera Dummy Book travelled around the world last year. Thanks to it success in three dummy photo books award it visited 18 festivals in 13 countries of the world. Now the time has come to publish it and allow all who are interested to buy the book into their collection. Because of this I am looking for a sponosor who will donate to publish the book. It will be a limit art edition 300 – 500 pc of prints. Those are interested may write to chimeraphotobook@gmail.com.

CZ Maketa Chiméry v minulém roce procestovala svět, sklidila řadu úspěchů a díky tomu navštívila 18 festivalů ve 13 zemích světa. Teď je načase ji vydat a všem zájemcům umožnit si ji také koupit do své sbírky. A proto hledám sponsora, který na publikaci přispěje. Bude se jednat o limitovanou uměleckou edici 300 – 500 ks výtisků. Zájemci pište na chimeraphotobook@gmail.com.

EN Chimera is a mythological beast, a fascinating hybrid composed of the lion's body, snake's tail and the goat's head. From the biological point of view, it’s a human being whose cells bear an abnormal genetical code. Pavel's foetus was mixed with the foetus of his “sister” in the early stage of pregnancy. His genome is composed of 75% of XX chromosomes. He/She has a womb, uterus throat, ovaries etc. Nevertheless, the outer genitals are XY. TODAY she calls herself Gabi. She didn't know this in the beginning. Pavel started to feel like a woman at the age of 27. Nor was he aware of being a chimera. He was convinced of being a transsexual. I was there at that time and started this documentary about Gabi.

CZ Chimérou je v biologii označovaný jedinec, jehož buňky nesou různé genetické informace. Pavel byl do svých 27 let mužem, ale jednoho dne v sobě začal pociťovat ženu a rozhodl se udělat vše proto, aby se jí stal i pro své okolí. Od té chvíle si říká Gabi. Dokumentovala jsem její psychicky složitou, roční cestu proměny. Do projektu jsem zařadila vedle svých fotografií také její selfie fotografie, včetně facebookových a blogových příspěvků z dané doby. Po více něž roce této proměny, lékaři zjistili, že její orgány nesou různé genetické informace. Není tedy transsexuálem, ale intersexuálem, který má v těle jak mužské, tak ženské genetické informace nenarozené sestry, jejichž plody v raném stádiu těhotenství splynuly v jeden.

Chimera Dummy Book

The book includes my photographs next to lots of authentic Gabi´s selfies, Blog and Facebook posts showing her feelings during transformation.

book concept: Vladimíra Kotra
book design: Richard Procházka
cooperation: Mushroom on the Walk
pictures: selfie by Gabi, others Vladimíra Kotra
posts: Gabi

cHIMERA bOOK ON vARIOUS fESTIVALS AROUND THE eUROPE

SINGAPORE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY FESTIVAL, TRANSPHOTOGRAPHIQUES LILLE, SELF PUBLISH RIGA, PHOTOIRELAND, FOTOBOOK FESTIVAL KASSEL, FOTOLEGENDO ROME, TRIENNIAL OF PHOTOGRAPHY HAMBURG, ORGAN VIDA FESTIVAL ZAGREB, INTERNATIONALE PHOTOSZENE KÖLN, PHOTOBOOK WEEK AARHUS, IED ISTITUTO EUROPEO DI DESIGN MADRID, PRAGUE PHOTO, LITR OLOMOUC, MONTH OF PHOTOGRAPHY BRATISLAVA, X-PRINT FOTOBOOK FESTIVAL POZNAN....

Vladimíra Kotra in Fotobook Festival Kassel. photo: Martina Houdek

Singapore International Photography festival 2018. photo: Iroh Sim

Singapore International Photography festival 2018. photo: Iroh Sim

TRANSPHOTOGRAPHIQUES LILLE. photo: Vladimír Birgus

Organ Vida Festival, Zagreb. photo: Samir Cerić Kovačević

Organ Vida Festival, Zagreb. photo: Samir Cerić Kovačević

Litr Olomouc. foto: Michaela Spurná

PHOTOIRLAND. photo: Iva Stránská

PHOTOIRELAND. photo: Iva Stránská

PRAGUE PHOTO

PRAGUE PHOTO

using allyou.net